İleri sürüş teknikleri ve trafik kazaları

İleri sürüş teknikleri ve trafik kazaları

İleri sürüş teknikleri ve trafik kazaları bugün yapılan trafik kazalarında, İstanbul Bağdat caddesinde 10 dakika ara ile oluşan 2 kaza dikkatimi çekti. Genel itibari ile Bağdat caddesi bir ara gece yarışan genç sürücüler nedeni ile çok revaçta olan bir cadde idi.Şu sıralar denetimi yeterli mi. Biraz göreceli.Evet eds sistemleri sürücüleri ceza korkusu ile yavaşlattı. Fakat bu maddi ceza sadece kurallara uyan fakir sürücülere biraz daha dikkat kattı. Bu tip sürücüler zaten dikkatli ve kurallara uyan sürücülerdi.
Şimdi ne kazandık sadece trafik cezalarını ödeyerek devlete katkıda bulunmayı. Neden mi böyle diyorum.


İleri sürüş teknikleri uzmanı ve yarış teknikleri eğitmeni olduğumu bilen, arkadaşımın pahalı aracına bindim. Son surat gaza yüklendi. Ben yavaşla dedikçe daha da hoşlandı keyif aldı. Radar var dedim benim için önemi yok dedi.


Eşi ise sen bizim eve gelen trafik cezalarını bir görsen diyerek destek verdi. Üst üste kaç eds geçtiğimizi sayamadım. Kırmızı ışıklar yada radar engel olmadı.


Ben yapma dedikçe, güvenli sürüş teknikleri yalan hocam diyerek devam etti. Peki arkadaşa bu agrasif sürüşü ne  yaptırıyor sizce…


Tabi ki  maddi imkanları. Sanki trafik cezaları bu tip adamlar için zevk. Peki kontrol için mi yapıldı trafik kameraları yoksa iyi gelir getirdiği için mi…


Direk fikrimi söylemek istiyorum. Bu radar, Eds gibi sistemler çok arttı ve ışıklardan tutunda e-5 ortamında dahi olması insanların gözünü ibreye baktıran bir sürücü moduna soktu fakat bu parası olmayan sürücüler için geçerli.


E-5 in 80 km hıza düştüğü hız tahtidinde, marka araç sürücülerin, bu kurala uyduğunu görünce şaşırıyor insan…


Dalgınlıkla biraz hızlandığınızda yazılan bir 400 tl lik radar cezası ise sadece parası olmayan sürücüleri zor duruma düşürüyor. Bu şekilde kazanan sadece cezadan elde edilen gelir. Bağdat caddesi paralı şoförlerin dolaştığı semt. Her yerde kamera var eds var. Hız 50 km denilmiş fakat en çok o caddede ölümcül kaza var.


İstanbul da E-5 de sol şeritte 80 ile gittiğinizde sellektör yiyorsanız. Büyük sorun var. Çünkü bu sürücülerin çok parası var. Zevk alıyorlar. Otomobillerini halkın içinde deniyorlar.


İleri sürüş teknikleri uzmanı Resul Ergün

Haberler