Hophopçu işaretçi eğitimi

Hophopçu işaretçi eğitimi

Hophopçu işaretçi eğitimi şantiye çalışmalarında özellik ile gece mesailerin de daha dikkatli olunması gerekilen son derece tehlikeli bir meslektir. Tehlikeli olma nedeni damperli kamyondan kafanıza gelebilecek bir kaya yada aracın kasası olmaktadır. Yada boşaltım sahasında toprak altında kalma, kamyon ezmesi gibi bir çok tehlike işaretçilerin iş kazalarına neden olur.

Mutlaka şantiyede alınması gereken en önemli eğitimlerden biridir. İş kazalarının önüne geçmek zor değildir. Biz şantiyede basit çözümler sunarak iyi eleman değil düzenli şantiye görevlileri olmalarını sağlıyoruz.

Ayrıca şantiyede görev alan hophopçular işaret dilini bilmemektedir. Kamyon şoförleri de işaret dili bilmemektedir. Kamyon şoförü damper kaldırırken neye göye yardım alacak ve iş kazalarının önüne geçecektir.

Hophopçu İşaretçi Eğitimi Yönetimi

Hophopçu işaretçi eğitimi personel vardiya saatlerine göre 2 gruba bölünerek verilir. Kapak açılırken nerede durmalı, bom kaldırılır iken nerede durmalı yüzey eğimleri ve işaret dili gibi konularda hem teorik hem pratik eğitim alır.

Yaptığı işin ne olduğunu öğrenir. Kamyon şoförünün gözü olur ve riskli durumların gelişmesini engeller.

Teorik:1 saat

Pratik: 1 saat

Hophopçu İşaretçi Eğitimi Teorik:

 • Kamyon neden devrilir.
 • Devrilme acısı değişiklikleri
 • Kamyon damper kapağı açılmaması
 • Zemin farkları devrilme etkileri
 • Malzeme farkı ve malzemeye göre artan tehlikeler
 • Boşaltım sahası güvenlik kuralları
 • Kamyon damperi açılır iken yapmamız gerekenler
 • İşaret dilleri vinç işaretçi dili, damper işaret dili farkları
 • İşaret dili nasıl öğrenilir
 • Şantiye yaya kuralları
 • Kamyoncu ezer, işaretçi ezilir
 • Kamyon kör noktaları
 • Kamyon şoförünün ve hop hopçunun bilmesi gerekenler
 • Hophopçu kıyafetleri nasıl olmalı
 • Işık kullanımı
 • Yapılmaması gerekenler
 • Gece çalışma zorlukları ve çözümleri

Hophopçu (Banksman) Eğitimi Pratik:

Hophopçu işaretçi eğitimi pratik uygulama eğitimi gerçek çalışma şartlarınız incelendikten sonra başlar. Boşaltım sahasının özellikleri önceden saptanır. Boşaltma sahasında araç başında yapılan tespit senaryoları ile teknikler genişletilir.

Kamyon sürücülerinin şantiye damperli kamyon eğitiminde işaret dili öğretildiğinden tüm dünyada kullanılan ve sabitlenen ortak dili her iki tarafta kullanmaya başlar.

Bu eğitimden sonra işaretçi ( Banksman ) tamamı ile damperli kamyon sürücülerine şantiye sahasında yardımcı olabilecek duruma gelirler. İş kazalarında azalma olur. Hop hopçu yaptığı işin nedenini kavrar ve boşuna hop hopçu ya maaş ödememiş olursunuz. Sahanızda umursamaz hop hopçulara işini öğretmeniz gerekir. Eğitim almadıkları için bu konuda bilgili hop hopçu ne yazık ki yok.

Eğitim sonunda şantiye sahasındaki olumsuzluklar tespit edilir düzeltilmesi için raporlama tarafınıza sunulur.

Şantiye içinde kurallar düzenlenir. Yaya ve kamyon şoförleriniz korumaya yönelik basit kurallar ve yöntemler tarafınıza ve eğitim alan personele gerekçeleri ile anlatılır. Bu sayede şantiyede iş kazalarının önüne geçilir.

Hophopçu işaretçi eğitimi bayrakçı eğitimi nedir

Hophopçu işaretçi bayrakçı eğitimi; 3 farklı tip eğitimdir. Burada yazılan hophopçu türlerine göre eğitim sunmaktayız. Eğitim slaytları hangi tip hophopçu iseniz ona göre verilmektedir. Genel hophopçu eğitimi isteneni karşılamaz aşağıdaki hangi tip hophopçu ile çalışılıyor ise ona göre eğitim sunulur.

1.Bayrakçı eğitimi

Hophopçu bayrakçı eğitimi yol güvenliği alınması gereken ana yola yakın yada çıkışı olan yol çalışmalarında yada şantiyeden yola bağlanan çıkışlarda, bayrak sallayarak seyir halindeki sürücüleri uyaran durduran bayrakçılardır.

Aynı zamanda şantiyelerde devasa büyüklük ve cüsseli olan iş makineleri nakillerinde de bu büyük araçların önünün de yürüyerek bu nakili güvene alan bayrakçılardır. Bu tip hophopçu eğitimi içeriği farklıdır.

120-130 km hızlarda giden araca bayrak sallama görevi olan hophopçular aracı görmeleri ile, bayrağı kaldıramadan aracın geçip gitmesi durumu çok yaşanır. Bu riskli nedenden hatalı şantiye çıkışı kazaları yoğunluk gösterir mutlaka eğitim almalıdır.

2.Hophopçu İşaretçi eğitimi

Hophopçu işaretçi eğitimi genelde vinçlerde kullanılan hophopçu türüdür. Burada görmeden yük indirme durumlarında vinçlere kılavuzluk ederler. Vinç operatörünün bir çukura yük indirmesi durumunda bu hophopçular kullanılmaktadır.

Aynı zamanda şantiye sahasında en önemli nokta olan döküm sahası işerinde de damperli kamyon sürücülerinin vinç operatörlerinin kullandıkları hophopçu işaretçilerinden ufak farklılık da olsa kullandıkları hophopçu türü aynıdır.

Aralarında ki fark döküm sahasında kullanılan hophopçunun zemin çatlağı yükün döküleceği alan değişimi ve kamyonun devrilme ve yük boşaltırken birbirlerine kamyonların uzaklıkları, sete ve çatlaklara yaklaşmaları gereken mesafe bilgileridir.

Bu neden ile vinçte görev almış ve tecrübeli, işaretçilik yapmış hophopçularında bu eğitimi alması şarttır.

3. Hophopçu Sapancı eğitimi

Hophopçu sapancı eğitiminde ise özellikle konteyner içinde sürekli yük bağlama yada mermer gibi büyük kesici yük bağlayan kişilere denir. Yük bağlama (sarmak) yükün düzgün dengelenmesi sapanların kontrolü ve sapanın çekiş gücü, mapa kullanımı gibi değişken bir çok kontrolün olduğu hophopçulardır.

Özellikle konteyner içinde çalışan bu tip hophopçular konteyner içinde aracın yanlış bir hareketi ile ezilme yaşarlar bu durum kamyonun damperi içinde sıkışma ile ölüm durumlarında da yaşanmaktadır. Bu tip iş kazaları yüze ile taşıyıcı forkliftin yada vinçin yüzeyle bağlanan cismin arasında hophopçu ezilmesi ile oluşur. Mutlaka önlem alınlamalıdır. Sıklıkla yaşanır. Önlem olarak ara kontrol elemanı da çözüm değildir. Eğitim almaları şarttır.

Hophopçu işaretçi eğitimi Vinç güvenli yük kaldırma tutma teknikleri

Hophopçu işaretçi eğitimi Vinç güvenli yük kaldırma tutma teknikleri eğitimleri özellikle sahada hophopçu gözetiminde yapılır. Fakat kısıtlı bilgi ile uygulanan işlerde fazlası ile iş kazası yaşanmaktadır. Biz bu iş kollarında hophopçu işaretçi eğitimi verdiğimizde içerik tamamı ile

 • Zincir halat markası ve güvenliği,
 • Sapan bilgisi
 • Bağlama ve kopma
 • Yük durumu ve güvenliği konularında

Eğitim sunuyoruz. Vinç güvenli yük kaldırma tutma eğitimleri genellikle ölümcül iş kazaları ile neticelenmektedir. Hophpçular ise iş kazalarına en yakın çalışanlarınızdandır.

Eğitim çeşitleri İş makinesi eğitimi