Trafik kazası ve tecrübe

Trafik kazası ve tecrübe

Trafik kazaları ile övünen ve yaptıkları kazaların tecrübe sağladığını ve fayda sağladığını söyleyenlerle çok karşılamışsınızdır.Öyle ki ben o kazayı atlatmasaydım şimdi kaza yapardık, aracı çarpa çarpa sürmeyi öğrenebilirsin, trafiğe at kendini cesaretli ol ben ilk kazamdan sonra araç kullanmayı öğrendim diyenleri çok duymuşsunuzdur.Trafikte araç kullanmayı ileri sürüş teknikleri eğitimi alan kişiler dahi bu konuda zorluklar yaşarken, bizim trafiğe direk attığımız sürücü adaylarının bu algılamalar nedeni ile bize çarptıklarını biliyorsunuz.Bu yürümeyi öğrenen bir bebeğin annesinin kollarında yürümeye çalışması değil, Siz bir makinenin içindesiniz ve bu makine nasıl gider bilmiyorsunuz.


Yanınız da biri var olsa da pedallar sizde ve davranış şekliniz heyecanla birlikte belirsiz. yanınızdaki kişi araç kullanıyor olabilir fakat o sırada aracı kullanan sizsiniz.


Bu denli bir heyecan varken trafikte araç kullanmak yanınızdaki kişinin homurtuları ve araç giderken vitesi kaça atacağınızı düşünmek, debriaj sol ayağımın altında mı, ani bir gelişmede frene ayağım denk gelecek mi, ne olur yavaşlamayım, aman önüme bir araç çıkmasın ne olur diye düşünürken araç kullanmayı ve öğrenmeyi düşünmeyin.


Özelliklede eşler araç kullanmayı birbirinden öğrenmesin ayrılıkla sonuçlanmaya kadar gidebiliyor. Biz bu eğitime temel sürüş eğitimi diyoruz.


İleri sürüş teknikleri eğitimi ile zenginleştirdiğimiz eğitimin içinde ileri sürüş teknikleri harici, güvenli sürüş teknikleri ve yarış teknikleri’ nin basit uygulamaları var. Uygun ortamda trafiksiz çalışmalarda tüm denge ve gaz ayarları öğretilir.


Yokuşta kaymadan tutun panik frene, takla atma sebeplerine, slalom, park gibi tüm detaylar çalıştırılır. İkinci gün yoğun trafik uygulaması ile sürücü acemiliğini yener.


Burada kısa olarak içerik paylaşımında bulunduk. Eğitim şeklimizin kopyalanmasını çok istemediğimizden acemi direksiyon eğitimi temel sürüş den sonra 10.000 km yapınca ise diğer tüm eğitimlerimize devam sağlıyoruz ve buda sürücünün kaza yapmamasına sebep oluyor.


Biz kaza yaparak araç kullanmanızı istemiyor ve mantıklı bulmuyoruz. Gelin işin uzmanından ileri sürüş teknikleri ile araç kullanmayı öğrenin ne canınız yansın nede başkasının canını yakın trafikte iki günde acemilikten kurtulun istediğiniz yere üçüncü gün siz gidin.


Trafikte giderken kesinlikle kamyon, tır, otobüs gibi yüksek araçları sağlamayın, yüksekte oturan bu tip şoförler sağ tarafını çok iyi göremez ve kaza yaparsınız. Aracınızı sürükleyerek yada arka lastiklerinde ezme tehlikesi yaratır.


Kendi çabanızla araç kullanmak bu tip önemli tecrübeleri size öğretemez. Yazılarımızda önemli gördüğümüz paylaşımları sürekli olarak paylaşacağız.


Güvenli ve defansif sürüş tekniklerinden ve ileri sürüş anlamında daha çok hızlanırken dikkat etmeniz gereken daha birçok konu var. Trafikte kaza yapmamanız için gerekli olan birçok olguyu paylaşmaya çalışacağız.


Fakat daha öncede belirttiğimiz gibi savrulma kontrolleri, gibi skidcar güvenli ve defansif ileri sürüş teknikleri gibi aparatlı (skidcar ) araçla kullanarak öğrenebileceğiniz konulara girememekteyiz.


Mail adresimizden sorularınıza cevap vermekteyiz. Merak ettiğiniz tüm ileri sürüş teknikleri konularına cevap vermeyi görev edindik.


Trafikte ileri sürüş teknikleri hakkında anlattıklarımızdan  dolayı herhangi bir kazadan kurtulabilmeniz bizim için yeterli olacaktır.


İleri sürüş teknikleri merkezi prodrv kaza önleyici formül olarak eğitim sunmaktadır. Eğitim içeriğimizde sürüş yeteneği kazandırılmadan eğitim sonlandırılmadan devam eder.

Haberler