İleri sürüş teknikleri saçma uygulama

İleri sürüş teknikleri saçma uygulama

İleri sürüş teknikleri uzmanı Resul ERGÜN Prodrv eğitmeni olarak trafik kurallarına saygılı olmayı gerek medyada gerek yazdığımız köşe yazıları ve bloklar da sürekli olarak sürücülere aşılamaya ve bilinçlendirmeye çalıştık.

Milli eğitim bakanlığı trafik eğitmeni, yine milli eğitimin direksiyon usta öğreticisi ve motor dersi eğitmeniyim.

Türkiye motor sporları federasyonları A sınıfı ileri sürüş teknikleri eğitmeniyim.

Aynı zamanda Üniversitede otomotiv bölümü mezunuyum.

Fakat son zamanlarda uygulanan taralı alanda kırmızı ışıkta sıkışma olmasın adına yapılan uygulama saçma sapan ve mağdur bırakan bir uygulamadır. Bu konuda en kısa zamanda düzenleme hatta iptali gerektiğini ciddiyetle düşünmekteyim.

Neden mi ?

Bu tip kontrolsüz yerler trafik ışıkları ile tamamen kontrol altına alınamıyor mu. Bu nedenle mi taralı alan diye bir durum çıktı.

Bu nedenle ışık kırmızı ise taralı alan içinde kalan otomobil sürücüleri trafik cezası yiyor. Bunlar gayet iyi sebepler. Herkesin güvenli sürüş yaşaması içinde iyi kilitlenip trafiğin durma noktasına gelmemesi içinde çok başarılı bir trafik kuralı.

Peki ben niye karşıyım bu yazıyı yazana kadar hiç bu konuda olumsuz düşünen bir ileri sürüş teknikleri eğitmeni duymadım.

Bana bakarsanız müthiş, trafik cezası yazan, milli gelir oluşturma amaçlı, vatandaşın canını her zaman yakacak yazar kasa…

Nedeni ne peki niye ben böyle düşünüyorum ve bu konuda aykırıyım. İşaretlenen bölge çok uzun olabiliyor.

Trafikte önünüzde bir dolmuş 30 saniye varken taralı bölgede birden durup minibüse yolcu alıyor ve siz ceza yiyorsunuz. Minibüs taralı alan içinde yapmıyor bunu bitiminde yapıyor sadece siz  ve arkanızdakiler trafik cezası alıyor.

Yada şöyle oluyor 10 saniye zaman var. Geçiyorsunuz ama önünüzde bulunan otomobil sürücülerinden biri duruyor. Trafik birden duruyor ve siz ceza yiyorsunuz. Neden mi duruyor. Sağ şeride atıp bir dükkana girmek için, karşısına yaşlı bir yaya yada çocuk çıktığından geçmesine izin vermek için yada keyfi ne fark eder.

En son neden daha sinir bozucu aslında ışıkta zaman sayan saniye göstergesi yok. Bu tip bölgede dua edip geçiyorsun çünkü kaç saniye var kırmızıya dönmesine bilemiyorsun.
Bunlara çözüm bulamıyorsanız ki bulunamaz…

Haksız bir kuralı sürücülere zorlamak sadece sürücülerimizi zor durumda bırakır.

İleri sürüş teknikleri  prodrv eğitmeni olarak ben bu trafik kuralını, güvenli sürüş teknikleri anlamında da gayet gereksiz ve sinir bozucu olmasından dolayı güvenli sürüş teknikleri anlamında zorluk yarattığını düşünüyorum.

Bu saçma taralı alan trafik cezasının bir an önce kaldırılması dileği ile….

Haberler