Sabitlenmemiş cisimler

Sabitlenmemiş cisimler gerek güvenli sürüş teknikleri eğitimi, gerek ileri sürüş eğitimi tüm konularda en önemsenecek İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ konulardan birisidir.

Özellikle İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ içinde bahsettiğimiz. yazın sıcaklarda pet su şişeleri büyük problem olmaktadır. Özellikle kayma yada düşme sonucunda fren pedalınızın altına gelip takılması büyük bir felaket olmaz mı.

Sadece bu kadar da değil. İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ kütlesel ağırlık diye bahsettiğimiz, daha sonraki yazımda detaylı anlatacağım fakat şu anda rakam olarak verebileceğim bir kural var.

Bu kurala göre 100 km hızda ani bir durma yaşandığında 500 gramlık bir pet şişe 10 kg ağırlığa çıkmakta. Balyoz etkisi yaratan bu ağırlık kafanıza isabet ederse farkında olmadığınız ve beklemediğiniz için yaralayıcı yada direk kazaya sebep verici bir çarpma etkisi yaratabiliyor.

Güvenli sürüş teknikleri olarak sadece size çarpıp yaralayan cisimler hiç düşünmediğiniz köşeli benzinliklerde verilen kutu selpaklar, ince klasör özellikle şemsiye gibi…

İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ konularında yine çokça bahsettiğimiz arka camda herhangi bir cisim bırakılmamalı. Özellikle şemsiye koyan sürücülere seslenmek istiyorum Lütfen dikkat edin şemsiye ani bir durumda delicidir ve yaralayıcıdır.

İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ sırasında bahsettiğimiz konulardan bir diğeri de beklemediğiniz ince dosya köşesi yada kutu selpak dahi delicidir. Boğazınıza yüzünüze geldiğinde kesicidir kanama oluşturur. Bu kanamadan dolayı bir elinizle kanamayı durdurmaya çalışırsınız ve problemli bir sürüş yaşarsınız.

Peki ne yapacağız…

Güvenli sürüş teknikleri anlamında yapılacak olan şey torpido yada koltuk cepleri, kapı cepleri hareket oluşturabilecek cisimler içindir.

Daha büyük cisimler içinde malumunuz bagaj var.

İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ hepinizi bekliyoruz.

İleri sürüş teknikleri takla atma yazımızı da okuya bilirsiniz.

Bilgi