Ralli eğitimi nasıl olmalı

Ralli eğitimi nasıl olmalı tanıştığım çoğu kişi, ne iş yaptığımı sorduklarında ileri sürüş teknikleri eğitimi uzmanı olduğumu söylediğimde bir zamanlar bende ralliciydim diyor. Konu derinleşince de nerede yarıştınız sorusunu sormak durumunda kalıyorum ve amatör yaptık gibi cevaplar veriliyor.

Yarış, ralli teknikleri eğitimi normal araç kullanmak değildir. Türkiye’ de yarış ralli teknikleri eğitimini, ileri sürüş teknikleri kursu merkezlerinden alabilmek biraz güç. Bu konuda çok farklı seçenek de bulamazsınız.

Ralli ve yarış teknikleri açıklamalarında pilotun ilk başta ileri sürüş teknikleri eğitimi tümü ile alınması gerekmektedir. Daha sonrasında araç hızlanmaya başlar. Hızlanma limitlerde gerçekleştirilir. Limitlerin üstüne çıkıldığında otomobilin dengesinin nasıl bozulduğu yaşatılır.

Son olarak İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ ile fizik kurallarının üstüne çıkıldığında aracı savurtmadan viraj içinde nasıl tutulacağı yarış ralli teknikleri ile öğretilir. Burada sadece hızlı gitmek değil yüksek hızlarda güvenli sürüş teknikleri öğretilir de diyebiliriz.

Bu kapsamı veremeyecek aracın kadranının sonuna çıkılmayan İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ yanlıştır, yarış ralli teknikleri eğitimi ile alakası yoktur.

Katılımcıların bu anlattıkların farkında olması gereklidir.

İleri sürüş teknikleri eğitiminin, teknikleri arasında olan yarış ralli teknikleri eğitimi niçin tüm ileri sürüş teknikleri kursu veremez. Bu eğitim aracın limitlerinin üstüne çıkılmasından dolayı ve teknik bilginin üst limitlerde iyi bilinmesi gerekliliğinden dolayı verilemiyor. Hız gerektiren ileri sürüş eğitimi ve eğitmenin sizin ile yarışa bilecek bilgisinin olması şarttır.

Yarış ralli teknikleri eğitiminde skidcar güvenli ve defansif sürüş teknikleri haricinde, binek otomobilin dengesi bozulacak durumlar yaşatılmıyorsa, toplama durumları öğretilmiyor ise, yüksek hızlarda viraja girme teknikleri öğretilmiyorsa sizin ralli eğitimi aldınız diyemeyiz. Ralliyi anlamanız da bu anlamda beklenemez.

Uçurumdan düşme teknikleri vardır. Bu mantıken saçma görünse de ralli yapan bir pilot sürekli takla atma ve uçurumdan yuvarlanma tehlikesi içinde yarışacaktır. Bu durumda uçurumdan düşmeme teknikleri de vardır.

Biz ileri sürüş teknikleri eğitiminde bu bilgilere yer vermeyiz. Yarış ralli tekniklerinde ise bu konularda eğitimler, verilmek zorundadır.

Tabi ki tehlike yaratılmadan siz yarış ralli teknikleri eğitimini tamamlarsınız. Bura da önemli olan bilgidir. Madem ki yarışlara katılmak istiyorsunuz. Bu bilgiler sizin hayatınızı kurtaracak son hareketlerdir.

İleri sürüş teknikleri Prodrv olarak, diğer kurumlarla da geçmişte beraberliğimiz oldu. Biz bu beraberlikte iken o kurumlarda yarış teknikleri eğitimi sunuyorduk. Uzun zamandır Prodrv ileri sürüş teknikleri kursu olarak ralli eğitimini bünyemizde sunmaktayız.

Güvenli sürüş teknikleri nedir yazımızı da inceleye bilirsiniz. Yarışan yarışmakta olan tüm pilotları eğitimimize bekliyoruz.

Sıkça sorulan sorular