İleri sürüş teknikleri İstanbul

İleri sürüş teknikleri İstanbul

İleri sürüş teknikleri İstanbul firmalarının ağırlıklı olduğu ve yetkili firmaların bulunduğu ildir. Diğer illerde Ankara ve İzmir de var başka illerde ne yazık ki İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ yok. İleri sürüş tekniği eğitimi İstanbul da bulunmaktadır. Bazı genel sorularınıza buradan cevap vermek istedim.

İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ ile ilgili Skidcar sistemi soruluyor. Eğitim aldığınız firmada bir eğitmen skidcar sistem için şov arabası, skidcar eğitim aracı gereksiz demiş.

Cevap verelim:
Bu arada ders alan katılımcının sorusu bu. Şimdi sorularınıza biraz yanıt vermek isterim.
İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ için skidcar şov aracı değil, sürekli savrulma yaşayacağınız hata yaptığınızda size direk tepki verecek ve hatalarınızda başınıza ne geleceğini yaşatacak İsveç’te geliştirilmiş harika bir aparattır..

İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ veren firmalar için masraflıdır, geniş alan ister ve gerçekçi buzlu karlı zeminleri yaşatır.. Fakat ticari değildir. Eğiticidir…

Sebebi ise İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ verir iken aracınızı yıpratıyorsunuz. Sürekli katılımcılarınız kullanıyor. Lastikler sürekli değişiyor. Toplamda araç lastikleri ile aparat lastikleri 8 adet.

Aynı zamanda İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ için kullanılan skidcar, hidrolik elektrikli pompa var ve pistonlar bunlarda sorun çıkınca hidrolikci servis parası ve bakım masrafı alıyor. Hidrolikçiler pahalı çalışırlar.

İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ için avantajı nedir peki bu aparatın savrulmalar sadece düz kaymalar değildir. Düz kayma durumu, yüksek hızda frenin uzaması durumunda, kar kış şartlarında ve gizli buzlanma gibi durumlarda gerçekleşir. Bu durumda siz zaten hazırlıklısınız.

İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ almadan da hızlı gidince frenin uzadığını her kez bilir. Sıfır derecede suyun donduğunu da bildiğimize göre, gizli buzu da herkes biliyor. Kar yağınca da farkındalığımız var.

Fakat merkezcil kuvvet ne olacak. İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ içeriğinde biz, ağırlık transferi ve yer değiştirmesi aynı zamanda apex viraj giriş ve çıkışı. Ağırlık merkezinin virajda yer değiştirmesi viraja girmeden açı almanın nedeni ve önemi işte bu konulardan bahsediyoruz.

İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ uygulanırken skidcar bunları sürekli olarak yaşatıyor. Bu nedenle biz skidcar kullanıyoruz. İş uzuyor. Ücret olarak kazancımızın yakıt kısmı, aracımızın zorlu kaymalar yaşayıp sürekli aks kırması ve baskı balata bitirmesi, aracın 5 yaşında yıpranması, kaliteli eğitim vermemizin önüne geçemiyor. Biz İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ için bu şekli ile veriyoruz.

Birçok firma bu İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ için skidcar aracını kullanmaktan kaçıyor. Nedeni de firmaların kaygan zeminli kamyon brandalarında kendi aracınız ile kaydır kaydır eğitimler vererek maliyete girmemeleri ve herhangi bir sürpriz masrafın eğitim sonunda çıkmaması.

Kısacası eğer skidcar İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ için şov arabası ise, ya eğitmen bu işi bilmiyor, yada işine gelmediğinden çamur atıyor olmasından kaynaklanıyor.

İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ yapılırken skidcar aracında da hile yapılmaktadır. Eğitmen yukarı kaldırınca pompadan ses çıkar kayacağını anlarsın ama bu önemli değildir.

İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ uygulamasında eğitmen katılımcının aracı toparlayamadığını anlayınca eğitmen, elindeki kumandaya basarak indiriyor. İnerken skidcarın pompasından ses gelmiyor. Kısacası kursiyer değil ileri sürüş teknikleri eğitmeni kurtarıyor.

Tabi ki buda iş hemen bitsin mantığı İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ değil aslında. Burada normalde aparat kalktıktan sonra hoca kumandayı elinden bırakmalı sen en ufak hata yaptığında araç tepki vererek seni bozmalı.

İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ sadece buda değil 120 km hızda fren çalışması yapmak lazım. Takla atma sebeplerini ve atmama nedenlerini öğretmek lazım ki 120 kilometreler de önüne atlayan herhangi bir engele vurmaman lazım. 120 km 12 metrede durmayı bilmek gerek.

İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ için kullandığımız aparat eğitimlerimizde sabit, kısacası kumanda yok. Hataya direk tepki vermektedir. Bu şekli ile doğruya ulaşılır.

Bu arada bir yarışçı kaza yapınca neden haber olur. Yarış pilotunun hakimiyeti çok iyidir.
Peki neden iyi. Yarış pilotu hızlı gitmeyi ve aracın tepkilerini iyi bilir.

Tabi ki biz burada 120-130 km yasal hızlardan bahsediyoruz. Güvenli sürüş teknikleri eğitiminde bunları mı öğretiyorsun dememek lazım. 130 km hızlarda ufak bir hata ölümcüldür. Bu mantıkta bakmak gerekmektedir.

İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ ile yarış pilotu kadar otomobile hakim olmak kötümü, katılımcılar için. Biz en güvenli sürüş teknikleri eğitimini veriyoruz. Fakat ilerletme ve kazaları azaltma anlamında standart İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ aşamalarının üzerine trafikte kaza yapmayın şeklinde ralli eğitimlerinden katılımcılarımıza birçok katkı sağlıyoruz.

130 km de İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ uygulaması yaptıktan sonra, katılımcının eli ayağı karışmıyor ve 80 km süratler de başınıza gelen anlık durumları çok rahat karşılamanızı sağlıyoruz. Biz trafikte bu hızlarda araç kullanıyorsak ileri sürüş teknikleri eğitimini biraz güçlendirmek gerekiyor. Bu şekli ile İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ almalısınız.

35-50 km hızlarla verilen İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ mantıklı ve doğru değil, zamanınız çok frenleme yapa bilirsiniz. 35 km hızda yapılan eğitimler sürüş tekniği içermez. Otomobilde ağırlık transferi dalgalanması ve fizik kurallarından bahsedilemez.

İleri sürüş teknikleri Pendik yazımızı da okuya bilirsiniz.

Haberler