Ralli eğitimi nasıl olmalı

Sürüş makaleleri


Yeni tanıştığım çoğu kişi, ne iş yaptığımı sorduklarında ileri sürüş teknikleri uzmanı olduğumu söylediğimde bir zamanlar bende ralliciydim diyor. Konu derinleşince de nerede yarıştınız sorusunu sormak durumunda kalıyorum ve amatör yaptık gibi… Geçiştirmeli cevaplar alıyorum. Yarış, ralli teknikleri normal araç kullanmak değildir. Türkiye’ de yarış ralli teknikleri eğitimini, ileri sürüş teknikleri eğitim merkezlerinden alabilmek biraz güç. Bu konuda çok farklı seçenekleri de bulamazsınız. Ralli ve yarış teknikleri açıklamalarında pilotun ilk başta ileri sürüş teknikleri eğitiminin tümünü alması gerekmektedir. Daha sonrasında araç hızlanmaya başlar. Hızlanma limitlerde gerçekleştirilir. Limitlerin üstüne çıkıldığında otomobilin dengesinin nasıl bozulduğu yaşatılır. Son olarakta fizik kurallarının üstüne çıkıldığında aracı savurtmadan viraj içinde nasıl tutulacağı yarış ralli teknikleri ile öğretilir. Burada sadece hızlı gitmek değil yüksek hızlarda güvenli sürüş öğretilir de diyebiliriz.
Bu kapsamı veremiyecek aracın kadranının sonuna çıkılmayan eğitimler yanlıştır, yarış ralli teknikleri eğitimi ile alakası yoktur. Katılımcıların bu anlattıklarımın farkında olması gereklidir.
İleri sürüş teknikleri eğitiminin, teknikleri arasında olan yarış ralli teknikleri eğitimini niçin tüm ileri sürüş teknikleri merkezleri vermiyor. Bu eğitim aracın limitlerinin üstüne çıkılmasından dolayı ve teknik bilginin üst limitlerde bilinmesi gerekliliğinden dolayı verilemiyor. Yarış ralli teknikleri eğitiminde skidcar aracı haricinde, binek otomobilin dengesi bozulacak durumlar yaşatılmıyorsa, toplama durumları öğretilmiyor ise, yüksek hızlarda viraja girme teknikleri öğretilmiyorsa sizin ralli kazanmanız zor.
Uçurumdan düşme teknikleri vardır. Bu mantıken saçma görünsede ralli yapan bir pilot sürekli takla atma ve uçurumdan yuvarlanma tehlikesi içinde yarışabilir. Bu durumda uçurumdan düşmeme teknikleride vardır. Biz ileri sürüş teknikleri eğitiminde bu bilgilere yer vermeyiz. Yarış ralli tekniklerinde ise bu konularda eğitimler, verilmek zorundadır. Tabiki tehlike yaratılmadan siz yarış ralli teknikleri eğitimini tamamlarsınız. Burda önemli olan bilgidir. Madem ki yarışlara katılmak istiyorsunuz. Bu bilgiler sizin hayatınızı kurtaracak son hareketlerdir. İleri sürüş teknikleri prodrv olarak, diğer kurumlarlada geçmişte beraberliğimiz oldu. Biz bu beraberliktelikte iken o kurumlarda yarış tekniklerinden bahsediliyordu.
Yarışan yarışmakta olan tüm pilotları eğitimimize bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir