İleri sürüş teknikleri uzmanından bayram yolculuğu tavsiyeleri

İleri sürüş teknikleri uzmanından bayram yolculuğu tavsiyeleri

İleri sürüş teknikleri uzmanından bayram yolculuğu tavsiyeleri bayram telaşesi mecburi olarak, tatil baza alınarak yoğunlaşan bir trafikle bizi karşılıyor.

Her sürücü durgun trafikte seyir halinde gitmek istiyor. Bu gibi durumlarda ara boşluklardan yan yollardan otoyol ve e-5 yollarından çözüm bulunmaya çalışılıyor.

Bulunan çözümlerden en güvensiz olanı sürücünün diğer aracın üzerine yatması ve yolunu zorla alması durumudur. Emniyet şeridi işgalcileride yine bu bayram en favori sürücülerdi. Bununla beraber yolda giderken mangal yapmaya karar verenlerde araçları ile işgalci durumundalardı.

Bizim güvenli sürüş teknikleri ile çözüm bulunacak tek çare ise sakinliğimizi korumamız ve işgalcilere sinirlenip aynı hareketleri uygulamaya başlamamızdı.

Aslında tatilin cezbettiği süre ve hemen değerlendirme isteği insanlarda bunanımı da beraberinde getiriyordu. Sürücüler, yorgun, sinirli ve dikkatsiz bu nedenden bayramda kazalar artış gösteriyor.

İleri sürüş teknikleri uzmanı olarak  tavsiyelerimiz nedir.

Araç yakıtını ful depo alırsanız aracınızın boşuna yük almasını sağlarsınız. Bu yükte size fazla yakıt olarak ve araç çekişinin azalması olarak geri dönecektir.

Araçla trafikte uzun kalabileceğinizi düşünerek yanınıza aperatif yiyecek ve içecek almanız gerekli.
Aracınızın istepne nin ve tüm aksamının kontrolü gerekli.

Yanınızda yedek ampul seti bulunması gerekli.

Belki de ileri sürüş teknikleri uzmanı olarak bunlar basit bilinen konular diyorsunuz. Yine de bu konudan bahsetmek istedik.

İç camı kirli olan araçların iç camı temizlenmesi gerekli, sililecek suyu ve silecek aksamı iyi çalışır durumda bulunmalı.

Lastik havalarınızın araç üreticisinin önerdiği talimatlar doğrultusunda kontrol edilmesi gerekli.

  • Trafik seti flaşör gibi tertibatlar unutulmamalı.
  • Aracın soğutma sistemi kontrol edilmeli.
  • Sürüş sırasında inatlaşma amaçlı göz teması kurulmamalı.

Ama en önemlisi sinirlenmemeli ve güvenli sürüş tekniklerinde anlattığımız konular dışına taşımamalı.

Daha önemlisi yoğun trafikte sadece siz değil birçok kişi trafikte aynı anı yaşamakta bilerek çıktığınız bir trafikte zamanınızda tabi ki uzun sürecek. Tabi bir durum olarak karşılamanız gerekecektir.

İleri sürüş teknikleri uzmanı Resul Ergün

Haberler