İleri sürüş teknikleri uzmanından bayram yolculuğu tavsiyeleri

Bayram telaşesi mecburi olarak, tatil baza alınarak yoğunlaşan bir trafikle bizi karşılıyor. Her sürücü durgun trafikte seyir halinde gitmek istiyor. Bu gibi durumlarda ara boşluklardan yan yollardan otoyol ve e-5 yollarından çözüm bulunmaya çalışılıyor. Bululan çözümlerden en güvensiz olanı sürücünün diğer aracın üzerine yatması ve yolunu zorla alması durumudur. Emniyet şeridi işgalcileride yine bu bayram en favori sürücülerdi. Bununla beraber yolda giderken mangal yapmaya karar verenlerde araçları ile işgalci durumundalardı. Bizim güvenli sürüş teknikleri ile çözüm bulunuacak tek çare ise sakinliğimizi korumamız ve işgalcilere sinirlenip aynı hareketleri uygulamaya başlamamızdı. Aslında tatilin cezbettiği süre ve hemen değerlendirme isteği insanlarda bulanımıda beraberinde getiriyordu. Sürücüler, yorgun, sinirli ve dikkatsiz bu nedenden bayramda kazalar artış gösteriyor.
İleri sürüş teknikleri uzmanı olarak  tavsiyelerimiz nedir.
Araç yakıtını full depo alırsanız aracınızın boşuna yük almasını sağlarsınız. Bu yükte size fazla yakıt olarak ve araç çekişinin azalması olarak geri dönecektir.
Araçla trafikte uzun kalabileceğinizi düşünerek yanınıza aparatif yiyecek ve içecek almanız gerekli.
Aracınızın istepnesinin ve tüm aksamının kontrolü gerekli.
Yanınızda yedek ampül seti bulunması gerekli.
Belkide ileri sürüş teknikleri uzmanı olarak bunlar basit bilinen konular diyorsunuz. Yinede bu konudan bahsetmek istedik.
İç camı kirli olan araçların iç camı temizlenmesi gerekli, slilecek suyu ve silecek aksamı iyi çalışır durumda bulunmalı.
Lastik havalarınızın araç üreticisinin önerdiği talimatlar doğrultusunda kontrol edilmesi gerekli.
Trafik seti flaşör gibi tertibatlar unutulmamalı.
Aracın soğutma siztemi kontrol edilmeli.
Sürüş sırasında inatlaşma amaçlı göz teması kurulmamalı.

Ama en önemlisi sinirlenmemeli ve güvenli sürüş tekniklerinde anlattığımız konular dışına taşılmamalı.

Daha önemlisi yoğun trafikte sadece siz değil birçok kişii trafikte aynı anı yaşamakta bilerek çıktığınız bir trafikte zamanınızda tabiki uzun sürecek. Tabi bir durum olarak karşılamanız gerekecektir.
İleri sürüş teknikleri uzmanı Resul Ergün