İleri sürüş teknikleri hakkında

İleri sürüş teknikleri hakkında

İleri sürüş teknikleri hakkında tüm bilgileri İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ ile veriyoruz. Otomobillerin hızlanması ve daha çok aracın trafik ortamını paylaşması ile artmış olan trafik kazaları, gün geçtik de artmaya devam etmedir.

Güvenli sürüş teknikleri, daha çok firma araç sürücülerinin kazalara karışmasından, can ve mal kayıplarının önüne geçmek için tasarlanmış basit ve başlangıç seviye ileri sürüş teknikleri eğitimidir.

Tabi ki İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ alacak kişilerin aklı karışmaya başlamıştır. İleri sürüş teknikleri eğitimi veren firmalar bu konudaki yelpazelerini artırarak

  • Anti skid güvenli ve defansif sürüş teknikleri,
  • Skidcar güvenli sürüş teknikleri,
  • Roll over güvenli sürüş teknikleri gibi ileri sürüş teknikleri eğitim çeşitlilikleri sunmuştur. Yararı kesinlikle olan bu eğitimler çok farklı konulara geçiş sağlamış ve Avrupa’ da uygulanan sistemlerin ülkemizde uygulanması şekline dönüşmüştür.

Kısacası Avrupa İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ konusunda bizden daha hassas davranmıştır.

Bu kültürün bizdeki karşılığı ise bizim araç kullanmada desteğe hiç bir zaman ihtiyaç duymamamızdır. Biz araç kullanma tekniklerini daha aracı kaldırırken biliyoruz. Kim sürücülüğüne laf ettiriyor ki.

Peki neden yılda 10.000 kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Bu denli iyi sürücülerimiz varken. İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ almadığımızdan olabilir mi?

İleri sürüş teknikleri hakkında bunca yöntem ne işe yarar

İleri sürüş tekniklerinde uygulanan bunca yöntem ne işe yarıyor. Bu soruda sizin ileri sürüş teknikleri eğitim merkezlerini aradığınızda sormanız gereken soru.

Güvenli sürüş teknikleri teorik olarak, trafikte karşılaşacağınız tehlikelerden oluşur. Pratik eğitimde savrulma kontrollerini öğrenme, panik fren öğrenme, aynı zamanda engelden kaçma konuları ile sonlanır.

Bazıları İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ uygulamalarını donanımlı sunar bazıları çok donanımsızdır. Burada önemli olan, eğitim sürecinde size sürüş tekniklerini, bildiği derecede anlatmasıdır.

İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ esnasında limit tamamen eğitmenin bilgisi ve anlatım kapasitesine göre değişim gösterir. Yıllar önce eğitim aldığınız ileri sürüş tekniği, yıllar sonra yine aynı şekilde anlatılabilir. Tam zıttı da olabilir. Bu konudaki yanılsamalara bire bir tanık olmuşuzdur ne yazık ki.

İleri sürüş teknikleri eğitimlerinde tek doğru vardır aslında peki bu hatalar neden oluyor. Farklılık yaratalım derken yanlışa gitmekten, aparatlı araçların aparatı sayesinde her türlü kontrolün eğitmende olmasından, eğitmenlerin uzun süre bu sektörde çalışmalarından, firmaların farklı iş kollarında çalışmış emeklileri bu işlerde çalıştırmayı daha çok tercih etmelerinden. Bir aylık çalışanı eğitim vermesi istendiğinden.

İleri sürüş teknikleri sektörü

Sektörde çok fazla isim var seçenekte, firma sahiplerinin bazılarının ismi çok güçlü. Fakat eğitim vermiyor. Bu iş dediğim sirkülasyondan dolayı yanlış bilgilendirilmeler ile devam ediyor.

Bu sektörel sorunlara değindikten sonra faydalı bilgiler verelim. Fakat yazacaklarım biraz sınırlı olmak zorunda sebebi ise eğitimde dahi araç içinde katılımcılar zorlanıp aracı ileri sürüş teknikleri uzmanı öğretirken dahi toparlamakta zorluk yaşarken, burada yazacaklarımın yanlış algılanıp veya denenerek bir kazaya neden olmasını istememizdendir.

Sürüş sırasında başımıza gelen en büyük sıkıntılardan ilki başka şeyler düşünüp gidilen yolun farkında olmamaktır. Bakarsınız buraya ne zaman geldim dersiniz.
Bu durumla en çok karşılaştığımız anlardan biride cep telefonu ile konuştuğumuzda sürüşe devam etmemizdir. Verilere göre bu durumlar % 400 kaza oranımı arttırmakta. Bizim en sağlıklı araç kullanma şekli araç kullandığımızı unutmamak olmalıdır. Makyaj yapanlar, dergi gazete okuyanlar, son ses müzik açıp kendinden geçenler, sarhoşlar, acemiler, öfkeliler, acil yetişmesi gerekenler, dalgın yayalar, makas atarak kendini rahatlatanlar, aniden duran dolmuşlar, araç içinde tartışanlar, tünelden geçerken güneş gözlüğü kullananlar, 14 yaşında araç kullanan çocuklar, uzun yolculuktan uykusu gelmiş ağır vasıtalar, 70 yaşını geçmiş amcalar, gözleri iyi görmeyenler, yola fırlayan çocuklar, yola fırlayan hayvanlar dahası da var.

Bu nedenler sizi korkuttu değil mi dahası da var. Araç hemen durmuyor biliyorsunuz yavaşlayarak duruyor. Önünüze yaşlı bir kadın çıktı ve siz 120 km hızlardasınız, frene basmak istemiyorsunuz. Takla atacağınızı düşünüyorsunuz, yaşlı kadına da çarpmak istemiyorsunuz. Yolun dışına aracı atmak gerekiyor kararını verip bariyere çarpıp belki de uçurumdan düşüp öle biliyorsunuz. Burada en büyük sorun bilmediğiniz, denemediğiniz bir durumun başınıza gelmesinden kaynaklanıyor.

İleri sürüş teknikleri hakkında doğru tercih için

İleri sürüş teknikleri eğitiminde, bu durumda ne yapacağınız konusunda size eğitim sunmuyorsa ve 50 km gibi hızlarda eğitim vermiş ise siz sadece bariyere çarpmak zorunda kalabilirsiniz.
Buradan yarımcı olmak istedim.

Aracınızda artık ABS sistemleri var, frene basıp yavaşlayabilir. Aynı zamanda manevra yapabilirsiniz. Merak etmeyin takla atılacak bir durumla karşılaşmazsınız.
Neden derseniz bunu yaşatarak sürüş eğitimlerinde anlatabiliyoruz. Fakat bu bilgi sizi ve karşınızdaki yayanın ölmemesini sağlayacaktır. Frene basmaktan korkmayın.

İleri sürüş teknikleri ile otomobil testi yazımızı okuya bilirsiniz. Trafikte hayatta kalmanız dileğiyle…

Bilgi