Güvenli sürüş eğitimi sertifikası

Güvenli sürüş eğitimi sertifikası

Güvenli sürüş teknikleri eğitimi sertifikası nedir?

Güvenli sürüş eğitimi sertifikası ne işe yarar.

Yabancı firmalar yurt dışı bağlantılarından dolayı bu konuda ileri sürüş teknikleri eğitimini tüm araç kullanan sürücülere aldırıyordu. Şirket aracı kullanan tüm çalışanlarına aldırdığı gibi diğer çalışanlarının almasınada hiçbir zaman masraf olarak bakmadılar.

Tüm kadrolarına aldırdılar. Yeni işe başlayanların da yönlendirdiler. Ülkemizde daha yeni oluşan iş güvenliği konularından kaynaklı ve İso belgelerinin şartlarına konulduğundan dolayı Türk özel şirketler halen ileri sürüş teknikleri eğitimini masraf olarak görmeye devam etmektedir.

İleri sürüş teknikleri eğitimi konusunda görüşlerini ne yazık ki değiştirmemişlerdir. İleri sürüş teknikleri eğitimlerini alma zorunluluklarından dolayı almaktadırlar.

Hatta taşeron firmalarında almak zorunda kalması bir nebze ileri sürüş teknikleri firmalarını biraz işlevsel hale getirmiştir.

Güvenli sürüş teknikleri eğitimi daha çok trafikte kazaları önleme anlamında ismi bu yönde verilmesi dolayısı ile daha çok istenilen belgeler anlamındadır.

Güvenli sürüş teknikleri sertifikası diye bilinen belge yetkilendirilmiş ileri sürüş teknikleri firmaları tarafından verilmektedir. Bu konu ne yazık ki su istimal edilmektedir.

Rant sağlama amaçlı sürücü kursu niteliği taşıyan ve yasal olmamasına rağmen ileri sürüş teknikleri eğitimi veren bir çok kişi bulunmakta ve ileri sürüş teknikleri sertifikası, güvenli sürüş eğitimi sertifikası tarzında belgeleri vermeye başlamışlardır.

Bu belgeler sahtedir. Aynı zamanda ileri sürüş teknikleri eğitim merkezleri kurumları anlamında sertifika vermeye yetkili değildir. Bunun nedeni bir üniversite olmamaları, özel eğitim merkezleri olmalarından kaynaklıdır.

İleri sürüş teknikleri eğitim merkezleri sadece katılım belgesi verme hakkı vardır. Bu konuyu da yetkilendirilmiş ileri sürüş teknikleri firmaları, ileri sürüş teknikleri sertifikası vermişlerdir.

Bununla alakalı soruşturma yaşadıkları da bilinmektedir. Kısacası siz katılımcılara katılım belgesi verilir.
Bazı hakimler kaza yapan sürücülere ileri sürüş teknikleri eğitimi alması gerektiği kanaatı verip ileri sürüş teknikleri eğitimi alma zorunluluğu vermektedir.

Özellikle hakimlerin verdiği bu kanaat beni çok mutlu etmiştir.

Avrupa da en fazla kaza yapan ülke durumundan kurtulmamız adına bu yasal kararların daha çok verilmesi gerekmektedir.

İleri sürüş teknikleri yada güvenli sürüş teknikleri sertifikası sadece Tosfed yada Milli Eğitim Bakanlıklarından Yetkilendirilmiş ileri sürüş teknikleri firmalarından eğitim alarak sağlanması gerekmektedir.

Bilgi