Etiket arşivi: Direksiyon Eğitimi

İleri sürüş teknikleri direksiyon tutuşu

İleri sürüş teknikleri direksiyon tutuşu, otomobil sporları ile uğraşan bir yarış pilotu yada ehliyetini almış yeni bir sürücü bunların her ikisininde farkı yok. Direksiyon tutuşlarının aynı olması gerekli ve sabitlenmiş olarak koltukta oturmalılar.

İleri sürüş teknikleri direksiyon tutuşu ile başlayalım;
İleri sürüş teknikleri eğitiminde ilk bahsettiğim konu direksiyon eğitimidir. Direksiyon 9:15 şeklinde askılıklardan tutularak kullanılmalıdır. Nedeni ise elden herhangi bir kayma olmasın anlamında 2 elimizle, baş parmağımızla, askılıklardan tutulmalıdır. Peki pozisyon neden 9:15 diyorsanız airbag yüksek hızlarda patlayarak açılan yaralayıcı bir sistem. Patlama yani açılma başladığında önünde ne varsa kırar. Bu anlamda bomba gibi düşünebilirsiniz. İleri sürüş teknikleri eğitiminin ilk başlangıç eğitimi güvenli sürüş tekniklerinde bu konuyu daha çok ele almaktayız. Burada biraz anlaşılması anlamında anlatıyoruz. Bu kırılan tabi ki parmaklarınız yada kolunuzdur. Bu anlamda biz direksiyonun airbag kısmını boşaltıyoruz. Bu verdiğimiz 9:15 şekli airbag boşta olsun diyedir.

İleri sürüş teknikleri direksiyon tutuşu neden uygulanamaz

Bu konuda bana bir çok defa gelmiş bir soru var
Direksiyon tutarken biz 9:15 tutalım ve askılıklardan fakat manevra yaparken nasıl düz tutacağız. Manevra yaparken airbag patlarsa ne olacak
Şimdi soru mantıklı ve güzel zaten bu nedenle gündeme getirdim. Bu sorunun cevabını vermek için ileri sürüş teknikleri uzmanı olmaya gerek yok aslında
Manevra dönüş yada engelden kaçış için kullanılıyor. Evet siz sürücüler bu esnada direksiyonla uğraşmak zorunda kalıp çevirmek durumu ile karşılaşıyorsunuz. Fakat D 100 kara yolu yada otobanlarda çok hafif bir direksiyonla şerit değişe biliyorsunuz. Öyleki 4 şerit birden. Trafik kazaları bu anlamda yüksek hızlarda can yakıyor. Bu sebeptendir ki siz hız yaptığınızda direksiyonunuz düz ise yapabilirsiniz. Diğer türlü ben hız yaparım diyen, otomobil kullanmayı bilmiyordur. Düz iken hızlısın düz iken direksiyonunu düzgün tut.
Umarım anlaşılır olmuştur. İleri sürüş teknikleri aslına bakarsanız akla mantığa hitap eden kurallar bütünüdür.

Halen direksiyon nasıl tutulur anlamında konuşuyoruz. Sebebi son gördüğüm bir televizyon reportajında ileri sürüş teknikleri eğitimi veren bir üstadın yalan yanlış kendi mantığınca direksiyon tutuşunun süresini uzatıp 10:10 pozisyonu ile tutulmalı demesidir. Daha öncede bu konuda yazdığım bir makale var aslında ama dayanamadım. Bir daha şu direksiyon nasıl tutulur anlatmak istedim. Bu konuda bir daha parçalanmak istemiyorum. Direksiyon tutuşu 10:10 off road sürüş teknikleri ile alakalıdır. Arazide taşlar ve derin çukurlar parmak kıracağından dolayı askılıklardan tutulmaz, başparmak dışa alınır. Airbag olmadığından 10:10 geçe şeklinde kullanılır. Bu sadece airbag olmayan otomobillerde özgünleşebilir. Ama tekrarlıyorum offroad sürüş teknikleri uygulamalarındadır. Bu makalede sadece direksiyon tutuşundan bahsettim diğer yazımda koltuk oturuş pozisyonu ve ileri sürüş teknikleri, güvenli sürüş teknikleri derken yarış tekniklerine kadar sizlere bilgi vermeye devam edeceğim.

İleri sürüş teknikleri direksiyon dersi

İleri sürüş teknikleri direksiyon dersi, düşüncesinde ileri sürüş teknikleri genel eğitim isimin olduğunu daha önceki yazılarımda söylemiştim. İleri sürüş teknikleri eğitiminde mesleki olarak bu yazımızda binek araçların sıralamasını yapacağım. Sonraki yazımda ise mesleki ileri sürüş teknikleri eğitimlerine gireceğiz. Maksat doğru bilgi vermek.

İleri sürüş teknikleri direksiyon dersi acemiler için:

1- Acemi sürücüler için alınacak eğitimler

a) Direksiyon eğitimi; olarak bilinen eğitim ileri sürüş teknikleri eğitimlerinde temel sürüş teknikleri ismi ile verilmektedir. Bunun sebebi temel sürüş teknikleri eğitimi uzun süre aktif  otomobil kullanıcılarının bilmediği bir çok ileri sürüş teknikleri bilgisini kapsar. Eşini getiren bir sürücü çok mutlu olur kendide öğrenir ve faydalanır.
Bizim basit gördüğümüz temel sürüş teknikleri  yani direksiyon eğitimi bilgileri aktif sürücüler için bilinmektedir. Tabi ki biz ilk gün direksiyon eğitimimizi trafikte değil pistte veriyoruz.

b) Güvenli sürüş teknikleri eğitimi; yine acemi sürücülerin alabileceği eğitimdir. Genelde güvenli sürüş teknikleri eğitimi 1 yıl sonra yada 10.000 km sonra, alınabilir gibi sözler ile sonra yapalım denir. Fakat bu acemi direksiyon eğitimi yani temel sürüş dersi almış sürücü bu 1 yıl içinde savrulup otomobili ile kaza yapamaz mı?

Savrulma kontrolleri açısından bu aceminin kesinlik ile alması gerekli ve şarttır. 1 yıl içerisinde acemi sürücü mutlaka kış ayına denk gelecek ve karda buzda yada birçok kaygan zemin çeşidinde trafik kazası yaşayabilecektir. Bir daha ki yazımda 21 çeşit kaygan zemin türünü açıklamaları ile yazacağım. Trafikte kaza yapmamak anlamında bu kadar kaygan zemin varken aynı savrulma sürekli yaşanabilir. Karda buzda kullanmayız demek geçerli bir akıl değil.

Aslına bakarsanız bizde acemi eğitiminden sonra bu gerçekleri yüzeysel bahsediyoruz. Sebebi memnun kalmasına rağmen temel sürüş teknikleri eğitimi alan bir katılımcıya güvenli sürüş teknikleri eğitimi almasının şart olduğunu söylediğimiz de katılımcı otomobil kullandığını bildiği ve bir sürü ileri sürüş teknikleri bilgilerine sahip olduğunu bildiğinden kendini yeterli görüyor ve güvenli sürüş teknikleri eğitimini söylediğimizde bizim para için önerdiğimizi düşünüyor. Bu durumda ileri sürüş teknikleri uzmanı arkadaşların ve benim şart ama isterseniz diyerek sadece yüzeysel bahsetmesine neden oluyor bu nedenden dolayı çok fazla tercih edilmiyor.

Zaten temel sürüş teknikleri yani direksiyon eğitimine masraf etmiş bir katılımcı, maddi durumundan dolayıda o an güvenli sürüş teknikleri eğitimi fiyat olarak çok uygun olmasına rağmen tercih edilemiyor.

2- Normal sürücüler için alınacak eğitimler

Güvenli sürüş teknikleri, İleri sürüş teknikleri, Sportif sürüş teknikleri, Performans sürüş, Profesyonel sürüş, Vip makam şoförü eğitimi, Ralli eğitimi, Anti terör sürüş teknikleri, Anti skid eğitimleri binek araç eğitimleridir.

Ayrıca gece sürüşü, uykusuzluk ve yorgunlukla mücadele eğitimi, trafikte konsantrasyon eğitimleri tüm araç sınıflarının alabileceği eğitimlerdir.

Ağır vasıta için anti skid eğitimleri ve güvenli sürüş teknikleri eğitimlerinden yararlanılır.

Forklift güvenli sürüş eğitimleri ve vinç eğitimleri de iş makineleri eğitimlerimizdir. Eğitim çeşitleri sekmesinde eğitim ile alakalı tüm eğitimlerimizi görüntüleyebilirsiniz.

İleri sürüş teknikleri eğitimi Prodrv uygulaması

İleri sürüş teknikleri eğitimi Prodrv uygulaması, eğitim çeşitlerinin genelleme adı olarak kullanılmaktadır. Bu konuda 26 çeşit farklılık gösteren ileri sürüş teknikleri eğitimlerimiz var.

Yarış teknikleri eğitiminden, direksiyon dersi ile araç kullanmayı öğretmeye kadar farklılık gösteren, binekten ağır vasıta ileri sürüş teknikleri eğitimlerine kadar farklı eğitimlerin bileşkesine ileri sürüş teknikleri eğitimi denilmektedir.

Bu kısacası kasap et satar, ileri sürüş teknikleri ise size gerekli olan eğitimi verir. İleri sürüş teknikleri ile alakalı olarak en önemli olan sorunlardan biride katılımcının istediği eğitimi, ileri sürüş teknikleri eğitimi veren kurumların direk güvenli sürüş eğitimi uygulamasını satmasından kaynaklanmasıdır.

İleri sürüş teknikleri kurumları bu genellemeyi doğru olduğunu düşündükleri için yapmaktadırlar.

Güvenli sürüş teknikleri dolu dolu gelen bir eğitim ismi evet insana güveni isminden vermekte. Güvenli sürüş teknikleri uygulamaları düşük hızlarda gerçekleştirildiğinden aynı zamanda da fazla teknik bilgiye gerek olmadan verilen bir eğitim şekli olduğu için güvenli sürüş eğitmeni baya bir artış sağladı.

Tabi ki, bu genellemeye vurularak, ileri sürüş teknikleri uzmanı diye daha da bir kalın olan

ileri sürüş teknikleri uzmanı,

Yol güvenliği uzmanı,

Profesyonel sürüş teknikleri uzmanı gibi çeşitliliklerin hepsinden haberdar ve eğitim uzmanı olup taştılar.

Sürücü kursu olan, direksiyon hocası olan yada parası olan kişiler ileri sürüş teknikleri uzmanı olmaya başladı.

Adam sürücü kursu kitabı yazmış ki, tamamen kopyala yapıştır. İnternetten indirme bir kitap ve imla hatalarına baktığımda tüm noktalama işaretleri dahi aynı.

Bize gelip ileri sürüş tekniklerinin kitabını yazdım diyor. Acaba yazsa 1 sayfa bilgi verebilir mi çok merak ediyorum. Mesela bu ticari arkadaşta ileri sürüş teknikleri uzmanı ve iyi ticaret yapıyor. Bilgi ve birikim olmadan, mesela askerde bu konularla alakalı bir durumu olmuş. Buradan yola çıkmış falan.

Anlamadım ki nasıl bir hikaye bu. Sonrada ileri sürüş teknikleri ile alakalı tüm hocalarını kendi eğitmiş bu bence daha kötü bir iddia. Diğerine bakıyorsun en büyük firma adam yurt dışına gitmiş on numara olmuş gelmiş. E tabi ki ileri sürüş teknikleri eğitmeni yetiştirmeye başlamış. Bizde böyle…

İleri sürüş teknikleri eğitimi Prodrv uygulaması güvenli sürüş

2 araç döndürerek kamaralara çıkıp kendini ilan ederek birden ileri sürüş teknikleri eğitmeni olması, şahin marka otomobil alıp yan veren driftçi genç arkadaşlarında hakkına giriyor. Bu anlamda bu arkadaşlarında ileri sürüş teknikleri uzmanı olmasını gerektirmektedir. İleri sürüş teknikleri uzmanlığı pazar arabasına döndü acaba hangisinden eğitim almalıyız. Yarım kilosu kaça…

İleri sürüş teknikleri ile alakalı olarak en doğru hareket kendi aracın ve kursun aracı ile eğitim alarak yarış teknikleri eğitimine kadar ilerlemekle olur.

Hepsi eksik diyorum kısacası yarış teknikleri eğitimi tam olanı.

İleri sürüş teknikleri eğitimi Prodrv uygulaması bizim için sadece, güvenli sürüş teknikleri eğitiminde ayrıca ofansif sürüş teknikleri eğitimidir

Kimseye 50 km hızda eğitim verdik, güzel eğitim veriyoruz, yalanına kaptırmamak gerektiğini biliyoruz. Bu eğitimdeki tek fark takla atma nedenlerinin çok önemli olması ve fren metrajının 1/3 oranına düşürülmesinden kaynaklanmaktadır. Bunun dışında savrulma durumunda da doğru sürüş tekniği ve aynı zamanda da yapabileceğiniz hatalarda çözümsüz kalma durumlarını göstermemizdir. Burada bilgi sunmak sorun değil. Bu işi bu şekilde yapmak hayat kurtarıcı bir eğitim şekli olmaktadır.

İleri sürüş teknikleri bölgesel farklar

İleri sürüş teknikleri bölgesel farklar ne anlama geliyor. Aslında İstanbul sınırlarının içinde dahi yaşanan bir durum olabiliyor.
İleri sürüş teknikleri bölgesel farklar eğitimi almış kişilerinde farklılıkla alakalı bilgiye ihtiyacı vardır.
Neden olarak Türkiye’ de 4 mevsimin yaşanması ve kısa mesafelerde dahi bu etkinin oluşmasıdır. Ülkemizde sıcak soğuk farklılıklar İstanbul, Ankara arasında Bolu’ ya geldiğinizde başlıyor. Peki ilk başta soğuktan başlayalım.

İlk olarak ileri sürüş teknikleri anlamında basit fakat çok önemli olan silecek suyundan başlayalım. Sonrasında gitgide konu farklılaşacak.

Silecek suyunuza antifriz koymazsanız Bolu’ ya yaklaştığınızda su attığınızda camınız ıslanıyor ve araçla hareket ettiğiniz için kalorifer açık olsa da ön cam soğuk rüzgara maruz kaldığından donma yapıyor. Aynı zamanda yolculuğunuz sırasında siz sürekli olarak sürüş yaptığınızdan ve soğukluktan dolayı su deponuz ve silecek fıskiyeleriniz donarak su atmanızı ve camınızı temizlemenizi engellemeye başlıyor. Özellikle silecek suyunuza bakmadan birde çıktıysanız. Ağır vasıta araçlarının ve binek araçların attığı çamurlar sürekli olarak devam ettiğinden dolayı suyunuz çok çabuk bitiyor ve önünüzü görmeyecek durumda kalıyorsunuz.
Hemen toparlamak gerekirse antifrizsiz kış yolculukları trafikte kaza yapmanıza neden oluyor. Sürekli olarak suya ihtiyacınız var su donma yapıyor. Göremiyorsunuz. Bununla birlikte sürekli olarak camınız çamurla kapanıyor. Göremiyorsunuz.

İleri sürüş teknikleri bölgesel farklar sıcak hava değişkeni

İleri sürüş teknikleri bilgileri anlamında şimdide sıcağa gidelim.
Tatil bölgeleri olarak örneğimi Antalya Kepez bölgesini örnek olarak vermek istiyorum.
Fazlası ile rampa aşağı olan bölgede sorunumuz aşırı sıcaktan dolayı asfaltın erimesi ve bu erime neticesinde ziftin asfalt dışına taşması olarak karşımıza çıkıyor. Asfalt üzerine çıkan zift sonucunda ziftin lastiklere yapışarak şıpırtı sesi çıkarttığını gözlemleyeceksiniz. Bu şıpırtı sizi su birikintisi var üstünden geçiyorum sesinden daha yüksek bir sesle karşılayacak.

Zift lastiklere yapışıyorsa neden bizi savrulsun dediğinizi duyar gibiyim. Evet zift lastiklere yapışınca kaydırmaz. Fakat farklı oranlarda lastiklere yapıştığı için otomobilin stabilitesini bozuyor. Şu anlamda anlatmak isterim sağ taraftaki lastikleriniz çok fazla zift yapışmasına maruz kalırken sol taraftakiler az ziftli veya ziftsiz bir yüzeye temas ederse hareket halinde ilk virajda hızınız orantılı otomobilinize spin yaşatabilir. Üstelik şu yanlışta bizde var. Erimiş asfaltın üzerine mıcır atıyorlar. Bu nedenle aracınız birde tutunamayan bilyelerin üzerinde gidiyor. Çok ölümcül kazalara neden oluyor. Bu tip bir erimiş asfalt şıpırtısı da özellikle de virajlarda daha yavaşlatılan bir sürüş tercih etmeniz gereklidir.

Şimdi en önemli kısıma geldik ileri sürüş teknikleri aslında çok fazla bilgi kaynağına sahip bir konu daha önce basında bu kadar geniş yer veremedik. Artık bu eksikliği buradan sizlerle paylaşacağız.

İleri sürüş teknikleri dikkat dağıtacak davranışlar

İleri sürüş teknikleri dikkat dağıtacak davranışlar bahsetmek istiyorum bu davranışlar nedeni ile bilmeden trafik kazası yaparsınız. Ölümcül ve maddi hasarlı bir durum yaşamadan bu makaleyi okumanızı tavsiye ederim . Güvenli sürüş teknikleri, eğitiminde bahsettiğimiz dikkat dağıtıcı davranışlar kısmında trafik kazalarına en çok sebep olan konu otomobil kullanırken cep telefonu ile konuşmak. İleri sürüş teknikleri ve güvenli sürüş teknikleri kulaklık yada araç içi sesli konuşmalarda iki elinizin direksiyonda olması ile ilgilenmez. Kafanız ve aklınızın yolda olması ile ilgilenir.

İleri sürüş teknikleri dikkat dağıtacak davranışlar ile ilgili en çok karşılaşılan, kaza nedeni size çok öfkeleneceğiniz yada çok heyecanlanacağınız bir telefon gelirse ve siz seyir halinde otomobilinizde bu konuşmaya devam ederseniz %400 gibi aşırı yüksek bir durumda trafik kazası yaşayabilirsiniz. Bu nedenle telefon konuşmalarını trafikte seyir halinde yapmamaya özen gösterelim. Otomobilinizi güvenli bir bölgeye alıp ( Cebe ) konuşma bitene kadar lütfen hareket etmeyelim.
Sadece sizin canınız tehlikede değil karşı tarafın canı da size emanet. Otomobil kullanımı çok hassas bir konudur. Bu nedenle güvenli sürüş tekniklerini ve ileri sürüş tekniklerini sürekli uygulamak gerekmektedir.

Bununla birlikte sadece cep telefonu değil tabi ki otomobilde dikkat dağıtan davranışlarımız.
İleri sürüş teknikleri ve güvenli sürüş teknikleri eğitiminde otomobilinizin tüm kullanım detaylarını bilmeniz trafikte araç kullanırken gözünüzü ayırmadan kullanmanızı ve kaza yapma oranınızı düşürür. Güvenli sürüş teknikleri anlatımlarımız da daha sonra tekrar üstüne basacağım derinlemesine bilgiler sunacağım. Otomobilde özellik ile teyp veya cd çalara cd koyalım derken birçok kaza senaryosu duyuyoruz. Elinden cd düşüyor alim derken küçük bir çocuk eziliyor gibi nice kazalar. İleri sürüş teknikleri dikkate dayalıdır.

Müzik dinlemek istiyorsanız şu kasetleri otomobile binmeden takın ve tüm radyo sistemini ve teybin ayarlarını önceden öğrenin ki gözünüz çok aramasın ne yapmak isterseniz çabuk yapın.


Otomobilinizin de kapıları nereden kilitleniyor. Dörtlü sinyal nerede cam nereden açılıyor yeni kullanacağınız bir otomobil ise önceden bakın sonra otomobilinizi çalıştırın
Güvenli sürüş tekniklerine uymanız dileği ile..

İleri sürüş teknikleri hocası

İleri sürüş teknikleri hocası nasıl olunur ile ilgili sürekli telefonlar alıyorum bu konuda birçok kişi ileri sürüş teknikleri eğitimi vermek istemekte olduklarını aynı zamanda ileri sürüş teknikleri uzmanı olmak istediklerini söylüyorlar.

Bu biraz aslına bakarsanız doktor olmak isteyip tıbbı kazanamamak gibi bir durum.
Tabi yukarıda verdiğim örnekte doktorlar olduğunu duymadık değil, keza aynı şey bizim sektörde de var. İleri sürüş teknikleri eğitimlerini veren birçok kişi saçma sapan açıklamaları televizyonlarda açıklama olarak sunuyorlar. Bilmeden arkasında kendi uydurduğu teknik bakışı da sunmaktan çekinmeden yapabiliyorlar.

Çok cesaretliler bu konularda. Aynı zamanda bu işlerle alakalı gayette kalabalıklar. Öyle olmasa idi bulaşmazlardı zaten.

Şimdi yeni arkadaşlara izlemeleri gereken konuyu anlatalım. 6 Ay sigorta istiyorlar bu sigorta ileri sürüş teknikleri yada güvenli sürüş teknikleri eğitimi veren bir ileri sürüş teknikleri firmasında ssk lı olarak çalışmanız gerekiyor.

İleri sürüş teknikleri hocası olmak için aynı zamanda Türkiye otomobil federasyonun düzenlediği yarışlarda birinci olmanız gerekiyor. Bunlardan sonra ileri sürüş teknikleri eğitmeni olabiliyorsunuz.
Tabi ki birde yıllık ödemeniz gereken bir rakamda var.

İleri sürüş teknikleri eğitmeni A sınıfı ileri sürüş teknikleri eğitmeni, B sınıfı ileri sürüş teknikleri eğitmeni ve C sınıfı güvenli sürüş teknikleri eğitmeni olarak 3 sınıfta kategorilenmiştir.

Bu şartları sağlama harici tüm şartları aslında Türkiye otomobil sporları federasyonunun kural kitapçığının web sayfasından indirerek öğrenebilirsiniz. Yada arayarak öğrenirsiniz.
Bu anlamda anlatmak istediklerim şimdilik bu kadar, burada size kurallarından bahsettim. Şu an için kitapçığı indirip şartlarına uymanız yeterli.

İşin legal şekli bu saygılarımla…